Zbieramto w parafii – wakacyjna reaktywacja
W krótkim okresie udało się uzbierać na pomoc najuboższym na misjach blisko 11 tysięcy złotych. A najpiękniejsze jest to, że na takich zbiórkach korzystają wszyscy. Potrzebujący dostają potrzebną pomoc. Parafianie mogą posprzątać w domu i pozbyć się niepotrzebnych „śmieci”. Surowce trafią do firm recyklingowych i zostaną przetworzone, dzięki czemu zyskuje środowisko. Wszyscy mają świadomość i poczucie, że robią coś dobrego i to w dodatku „bez pieniędzy”.
Zbieramto w parafii to organizowane cyklicznie akcje zbiórek surowców w wybranych parafiach, w których duszpasterze wyrażają chęć współpracy. Podczas takich zbiórek przy kościele ustawiane są kontenery na makulaturę (tektura, książki, gazety, ulotki), elektrośmieci (telewizory, komputery, telefony komórkowe, baterie, akumulatory, lodówki, radia, pralki) oraz złom stalowy i kolorowy. Akcje są przeprowadzane zazwyczaj w trybie weekendowym i zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem (zazwyczaj podczas ogłoszeń parafialnych). W trybie covidowym ze względów bezpieczeństwa zbiórki zostały wydłużone do tygodnia. Zebrane w ten sposób surowce są dostarczane firmom recyklingowym, które przekazują darowizny na rzecz misji.
W czerwcu w trzech parafiach w diecezji lubelskiej zorganizowaliśmy zbiórki surowców wtórnych, z których zysk został przeznaczony na wsparcie dla misji. Były to parafie, w których zbieramy od lat: parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie, parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie oraz po blisko dwuletniej przerwie Parafia Dobrego Pasterza w Lublinie. Bardzo cieszy mnie fakt, że po zawirowaniach związanych z okresem epidemii oraz spadającymi cenami surowców sytuacja na rynku na tyle się uspokoiła i powróciła do poziomów zapewniających sens organizacji takich zbiórek.
Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie
Dotychczas w parafii za Zbożowej zebraliśmy ponad 76 ton odpadów, a z ich sprzedaży mogliśmy przekazać prawie 25 000 złotych na pomoc misjom. Podczas zbiórki od 6 do 13 czerwca udało nam się zebrać ponad 10 ton surowców wtórnych (makulatura, elektrośmieci, złom), a ich wartość przekroczyła 3,5 tysiąca złotych.
Bardzo dziękujemy wszystkim parafianom, którzy nas wsparli oraz duszpasterzom. Szczególne podziękowania należą się wspaniałej młodzieży z duszpasterstwa, która na każdej zbiórce bardzo mocno angażuje się w pracę przy zbieraniu i ładowaniu surowców. Współpraca z nimi zawsze bardzo mnie buduje. Młodzież w okresach pomiędzy zbiórkami zbiera i magazynuje makulaturę, a kiedy podstawiamy kontener ładuje wszystko do środka, dba o porządek wokół naszych kontenerów i odbiera elektrośmieci od osób, które z racji np. wieku same nie mogą dostarczyć „śmieci” na plac pod kościołem.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie
W Lubartowie zawsze bijemy rekordy. W całej historii zbiórek w parafii MBNP w Lubartowie zebraliśmy ponad 90 ton odpadów, z czego otrzymaliśmy ponad 37 tysięcy złotych. Tym razem udało się uzbierać blisko 15 ton surowców i dzięki temu uzyskać ponad 4,6 tysiąca złotych na pomoc potrzebującym.
Historia naszych zbiórek pokazuje, że wszędzie najważniejsi są ludzie. Parafia w Lubartowie jest tego świetnym przykładem. W zbiórkę bardzo mocno zaangażował się parafianin, pan Stanisław, który odwiedził kilka lokalnych firm z prośbą o przekazanie nam papieru pozostającego po produkcji. W trakcie trwania zbiórki razem z innymi mężczyznami z parafii przewieźli papier od przedsiębiorców i załadowali do naszego kontenera. Kolejną bardzo zaangażowaną osobą w Lubartowie jest pan Jerzy, który pomiędzy obowiązkami kościelnego w parafii i pracą nauczyciela znajduje jeszcze czas, żeby czuwać nad naszą zbiórką. Bez takiej osoby na miejscu i ogromu jej pracy nie udałoby się nam przeprowadzić takiej zbiórki.
Parafia Dobrego Pasterza w Lublinie
Tutaj po „covidowej” przerwie powróciliśmy i zorganizowaliśmy zbiórkę w systemie weekendowym, czyli tylko piątek i sobota. Odzew parafian był bardzo pozytywny i usłyszałem na miejscu wiele dobrych słów, że taka zbiórka jest bardzo potrzebna, że super inicjatywa, a nawet kilka pochwał w kierunku księdza proboszcza.
Od samego początku w parafii Dobrego Pasterza na Radzyńskiej zebraliśmy blisko 25 ton odpadów, a z ich sprzedaży uzyskaliśmy prawie 9 000 złotych. W terminie 10-11 czerwca w parafii udało się uzbierać prawie 5,5 tony surowców i przeznaczyć ponad 2,6 tysiąca złotych na misje, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii parafii!
W przypadku tej sercańskiej parafii także najmocniej utkwiło mi w głowie zaangażowanie parafian w pomoc przy zbiórce. Należy podkreślić, że taka zbiórka to dużo fizycznej pracy, którą trzeba wykonać (ładowanie surowców, pomoc innym w rozładowywaniu samochodów, sortowanie przyniesionych rzeczy). W parafii Dobrego Pasterza od samego rana w sobotę pomagał mi Marcin, członek wspólnoty Mężczyzn Św. Józefa w parafii. Przyszedł do pomocy razem z trzema synami (w wieku przedszkolnym i trochę starszymi). Jako świeżo upieczonemu ojcu szczególnie został mi w pamięci widok mężczyzny pracującego razem z synami. Kolejnym bardzo pozytywnym przykładem byli ojcowie ministrantów z parafii, którzy na prośbę ks. Adama Pawlaka zjawili się tłumnie, aby na koniec zbiórki pomóc załadować elektrośmieci.
Podsumowując, uważam, że pandemia nie wpłynęła znacząco na przebieg zbiórek, być może dlatego, że przez cały jej okres je organizowaliśmy. Zmieniała się tylko forma: zamiast dwudniowych zbiórek w weekend, kontenery stały pod kościołami przez tydzień i dzięki temu parafianie mogli wrzucać do nich surowce w dowolnym momencie. Zbiórki uważam za bardzo udane. W krótkim okresie udało się uzbierać na pomoc najuboższym na misjach blisko 11 tysięcy złotych. A najpiękniejsze jest to, że na takich zbiórkach korzystają wszyscy. Potrzebujący dostają potrzebną pomoc. Parafianie mogą posprzątać w domu i pozbyć się niepotrzebnych „śmieci”. Surowce trafią do firm recyklingowych i zostaną przetworzone, dzięki czemu zyskuje środowisko. Wszyscy mają świadomość i poczucie, że robią coś dobrego i to w dodatku „bez pieniędzy”.
Piotr Jopek,
koordynator Zbieramto w parafii